Možnosti elektrického ovládání předokenních rolet

Odborníci tvrdí, že venkovní rolety a žaluzie dokážou uspořit až 20 procent nákladů na vytápění a v letním období na provoz klimatizace.
Venkovní předokenní rolety se mohou ovládat ručně, ale častější m typem řešení jsou elektrické pohony. Jaké možnosti se dnes na trhu objevují?
dřevěné okenice.png

Kabelové rozvody

Princip spočívá v propojení elektrického pohonu a ovladače kabelem. Pro tyto případy existují ovladače pouze nástěnné, upevněné na jednom místě, a nejsou přenosné.
Výhodou je možnost ovládat více rolet, tedy ovladač se propojuje kabeláží s více systémy a je možné z tohoto centrálního místa stahovat rolety takřka v celém domě. Řešení je ovšem možné i pomocí více pevných ovladačů – jeden z nich je centrální a ostatní se s ním spojí slaboproudým kabelovým rozvodem.

Bezdrát – typ RTS

Jde o nejběžnější systémy ovládané pomocí rádiových vln. Povely odchází výhradně z ovladače směrem k přijímači, nejde tedy o zpětný proces. Systémy nevyžadují žádné zvláštní nároky na kabelové rozvody, pouze je nutné zajistit přívodní kabel ze sítě 230 V ke každé stahované roletě. Výhodou je především snadná montáž u rekonstruovaných a hotových objektů, kde se při instalaci ovládání nemusí budovat kabeláž (vysekávání drážky, tažení kabelů lištami atp.)
oranžové žaluzie.jpg

Bezdrát – typ input / output

Typ i-o je také nazývaný jako „homecontrol“, který je součástí prvků tzv. chytrých domácností. Jedná se o rádiovou frekvenci, jež pracuje obousměrně. Ovládací pokyny od ovladače zaznamená přijímač a ten vyhodnocuje průběh práce mechanismu rolet (a dalších systémů) a podává o své činnosti zpětnou vazbu.
Centrální ovladače jsou dotykové a lze s jejich pomocí programovat jednotlivé režimy a tzv. scénáře. To jsou předem nastavené způsoby pohybu rolet, které mohou být spřaženy s osvětlením, zabezpečovacími systémy, atd. Pro ilustrační příklad může být jedním ze scénářů situace, kdy jediným tlačítkem sjedou všechny rolety v ložnici a v obývacím pokoji, zároveň se pomocí tzv. smart žárovek rozsvítí osvětlení v ložnici a uzamknou se prostřednictvím smart zámku vchodové dveře.