Souboj vesnice vs. město. Kde se žije lépe?

Podle českého statistického úřadu se v České republice nachází 607 měst, která jsou domovem pro téměř tři čtvrtiny obyvatelstva. Jaké jsou výhody bydlení ve městě? A proč žije méně lidí na vesnici?
Ideální místo
Práce, škola, zábava
Jedním z hlavních důvodů, proč si lidé vybírají bydlení ve městech je bezpochyby práce. Nabídka zaměstnání je veliká a člověk nemusí řešit zdlouhavé dojíždění. Samozřejmě i platy jsou vyšší. Platí zde přímá úměra – čím větší město, tím větší výplata. Ve větších městech existuje i větší výběr škol pro naše potomky. Můžeme si vybírat sportovní, jazykové či alternativní základní školy a nepřeberné množství škol středních. A pokud bydlíme nedaleko, doveze naše dítko až ke škole autobus. Spektrum zájmových kroužků je také vysoké – od bojových sportů, přes hru na klavír až ke kroužkům vědeckým nebo technickým. A pro nás dospělé nabízí město také různé aktivity. Kina, restaurace, hudební kluby, fitcentra,… A to vše téměř za humny. Všechny výhody města jsou – dalo by se říct – nevýhodami vesnice.
Rušné ulice
Vzduch, přátelství, příroda
A proč tedy vůbec někdo bydlí na vesnici? Žádná kina, ani posilovny, neustálé dojíždění za prací a do škol. Malé obce nebývají tak anonymní jako jsou města. Lidé se většinou znají, jsou zvyklí si sousedsky vypomáhat a večer společně posedět u grilu. Vesnici netrápí žádný smog, protože průmyslové zóny měst jsou daleko. Dýchací soustava obyvatele vesnice jásá! V okolí malé obce bývá les, louka, rybník nebo pole, kam se dá chodit na procházky. Není potřeba kupovat permanentky do FITka, kde mají obrovskou tapetu se stromy, aby si místní nadšenci mohli představovat, že běží lesem. U zimních sportů jako je sáňkování, či bruslení na rybníce se děti vyřádí s kamarády, v létě můžou jezdit na kole nebo venčit čtyřnohé mazlíčky. A že si obyvatel vesnice nemůže dojít v půl desáté večer koupit do obchoďáku zmrzlinu? Může místo toho pozorovat ze své zahrady západ slunce a hvězdy.
Kde se tedy žije lépe? Záleží na každém z nás, co od života očekáváme a jakým způsobem chceme trávit volné chvíle. Někomu vyhovuje ruch města a někomu klid vesnice.
Kde byste chtěli bydlet vy? A co by vám opravdu chybělo, kdybyste žili na samotě u lesa?